Brooks Glycerin 20 és Glycerin GTS 20
Brooks Glycerin 20 és Glycerin GTS 20 – neutrálisan vagy támogatással
A Brooks cég futócipői közül jópárat volt szerencsém személyesen is kipróbálni az elmúlt 8 év során. Annak ellenére, hogy a Brooks Running a világelsők között van a futócipő értékesítésben és folyamatosan növekszik termékeik rajongó tábora, egy pillanatra sem pihennek meg a fejlesztői és mérnökei, így évről-évre újabb meglepetéssel térnek vissza friss modelljeikben.
Ez alakalommal a párnázottság és a védelem bajnokát, a topmodell Brooks Glycerin 20-at és egyben stabil testvérét a Glycerin GTS 20-at szeretném bemutatni, hiszen úgy tűnik, hogy azzal, hogy a Glycerin sorozat újabb kényelmi szintet lépett, valamint, hogy elérhető neutrális és stabil (GTS) változatban is, a legkedveltebb Brooks futócipők egyikévé teszik.
A Glycerin története az 1990-es évek végén kezdődik – bármilyen furcsa is a futócipő nevét valójában az angol Bush együttes „Glycerine” című dala ihlette. Ez a modell a korai HydroFlow technológiától kezdve, a DNA technológián át, egészen a legújabb nitrogénnel befecskendezett DNA LOFT v3-ig mindig is a leginnovatívabb párnázási technológiánkkal rendelkezett. A legújabb verzió, a Gylcerin 20 és a Glycerin GTS 20 DNA LOFT v3 talptechnológiának létrehozásához használt speciális nitrogén-infúziós eljárásnak köszönhetően minden lépésnél tökéletes puhaságot biztosít a talpuk alatt, a korábbi modellhez képest ellenállóbb, jobb visszajelzést ad, gyorsan visszanyeri eredeti alakját, így nagyobb szilárdságot is biztosít. A Brooks innovatív nitrogén-infúziós eljárása, a nagyobb előnyök és haszon tekintetében is még erősebbé teszi a futásunkat, anélkül, hogy bármilyen kompromisszumot kellene kötnünk. Ez a nitroval feltöltött lágyság nem mindennapi, és szerencsére a Glycerin mellett más modelljeibe is használja a Brooks.
De lássuk, hogy mik rejlenek az új Glycerin futócipőkben. A klasszikus szélességű, de a lábat még inkább körülölelő felsőrész kialakítás azonnal feltűnik, ahogy először a lábunkra húzzuk. Hiszen mi a legjobb dolog, amit a lábunk érezhet futás közben? Semmit! Furcsán hangzik? Pedig gondoljuk csak végig, ha egy futócipő a lábukhoz tökéletesen passzol minden szempontból, akkor észre sem vesszük futás közben, vagyis „nem érzünk semmit”. Az új Glycerin kialakításában ez a szempont is közre játszott. Így nem meglepő, hogy a megújított, kiválóan lélegző plüss anyagú, mérnökileg megtervezett hálós felsőrész kialakításnak köszönhetően, még tökéletesebb illeszkedést kapunk. Emellett éppen elegendően tágul, ideálisan nyúlik és alakul a normál lábformákhoz, olyannyira, hogy érdemes a korábbi modellekhez képest mindenképpen felpróbálni, mert lehet, hogy egy fél számmal kisebbet, vagy éppen nagyobbat fogunk inkább megfelelőnek találni. A felsőrész szélessége amúgy teljesen átlagos, viszont a lábujjaknál elvékonyodó a lekerekítése, ami okozhat egyesek számára, főleg első próbáláskor, rövidebb érzetet, azonban futás közben tágul egy kicsit a szövet, hogy biztonságos illeszkedést biztosítson, így nem kell akkor sem kétségbe esnünk, ha nem gondoltunk erre a részletre próba közben, vagy személyesen fel sem tudtuk előre próbálni és rutinból azonos méretet rendelünk. (A felsőrész amúgy 32.4 %-ban újrahasznosított anyagból készül, amivel 4.66 műanyag palack kivonását eredményezi a hulladéklerakókból.) Ráadásul az új felsőrész még könnyebb lett, mint elődei. Olyannyira, hogy a Glycerin 20 és stabil testvére is könnyebb, mint az előző modellek, sőt a topmodellek általában (neutrális 286,3 g (M) / 258,0 g (W), stabil 297,7 g (M) / 266,5 g (W)). A felsőrész elképesztő puhasága nem csak a lábujjaknál és lábfejnél kialakított rugalmas részen érzékelhető, hanem a sarokgallér és a sarok teljes kialakításánál is. Habár kapott egy sarokmerevítő részt, de azt futás közben észre sem vesszük az ügyes párnázottságnak köszönhetően. A szintén párnázott nyelvet érdemes kényelmesen elhelyezni bekötéskor, de a lapos fűző amúgy is segíti jól a helyén maradni. Ráadásul olyan kényelmes belső bélése van a cipőnek, hogy akár mezítláb is futhatunk benne. (Persze, ha még nem próbáltál zokni nélkül futni, akkor elsőre óvatosan kísérletezz ezzel a lehetőséggel.)
Ez az országutakra, városi futásra, egyenletes talajra megálmodott futócipő szuper puha párnázással, sima, gördülékeny és zökkenőmentes átmenettel, csupa kellemes meglepetést tartogat, de azért picit nézzünk ezek mögé a kijelentések mögé. A maximális komfortot, a Brooks által ígért csodálatos lágyságot, a korábban említett nitrogénnel befecskendezett DNA Loft v3 névre elkeresztelt talphab biztosítja (és a komfortos Ortholite talpbetét). Ennek oka, hogy a befecskendezési eljárásnak köszönhetően a hab homogénebb kialakításúvá, puhábbá, könnyebbé, érzékenyebbé és kiemelkedően tartóssá válik. Az eljárás során rendkívül gondosan és precízen finomhangolható a talp minden tulajdonsága. És, hogy miért DNA? Mert mindannyiunk egyedi lépéseire tökéletesen képes reagálni. Az újratervezett talpforma pedig szélesebb felületet kínál, hogy ezzel is segítse a simább és könnyebb, a saroktól a lábfejig tartó átgördülést és átmenetet. Egyes tesztelők szerint azonban, ha valaki erőteljesen a sarok legkülső részére érkezik a 10 mm-es drop kicsit alacsonyabbnak érződik, illetve a talpkialakítás nem lesz olyan kényelmesen átgördülő, vagy pattogós hatású, mint azok számára, akik a sarok kicsit belsőbb részén, vagy előrébb fognak talajt, és nem is érzik olyan szuper puhának a középtalpat. Ebben nehéz igazságot tenni, az én talajfogásom más, de ezeket a mások által leírt hasonló személyes tapasztalatokat is tudjuk hasznosítani, ha megnézzük egy régóta használt futócipőnket, hogy a külsőtalpa hol kopik a legjobban, és az alapján el tudjuk dönteni, hogy hosszú távon mi lesz a legjobb a mi számunkra. Minden ellenvetés ellenére abban mégiscsak egybehangzók a vélemények, még azoktól is, akik kevésbé tartják puhának, jól kialakítottnak, vagy éppen „pattogósnak”, hogy a Glycerin a legjobb érzés regeneráló és könnyű futásokra, sőt akadnak olyanok is, akik szerint a futóteljesítménye kimagasló a Glycerin modelleknek, kiváló a menetstabilitása is, ami köszönhető mind a hab technológiának, mind a talp formai kialakításának. Azok számára, akik már régóta ismerik a Brooks technológiáit egyik vélemény sem meglepő. A Brooks azon modelljei, mint amilyen például a Gylcerin is, vagy éppen a Ghost és az Adrenaline, vagyis a hagyományos kialakításúnak mondható, igazi kilómétergyűjtő futócipők, mind a hosszú és könnyű futásokra lettek megálmodva, és mind jellemzően és általános érzetként – vagyis első próbáláskor a legtöbben így éreznek – kellemesen párnázottak és dinamikusak. Elmondható róluk, hogy a napi edzésekre jobbat keresve sem találnák náluk, és ha éppen a tökéletes hétköznapi, sétálásra is szánt új cipőnket keressük, akkor is jó helyen járunk a Brooks háza táján.
A Glycerin 20 és a Glycerin GTS 20 között, ahogy arról már a Brooks Launch modellje kapcsán is írtam (lásd https://maratonman.hu/Brooks%