Miért fáj a térdem?

Miért fáj a térdem? kiemelt kép

Miért fáj a térdem?

Miért fáj a térdem?

Három gyakori térdprobléma és felismerésük

 

Jelen cikkünk alcíme nyugodtan lehetne az is, hogy „mondd meg hol fáj, és megmondjuk, mi lehet a baj”. Ebből rögtön látható, hogy térdfájdalmunk elhelyezkedése és jellegzetességei igen-igen árulkodó lehet.

 

Iliotibiális szalag szindróma (IT szalad szindróma), avagy a futótérd

 

Amikor a fájdalom a térdünk külső oldalán, és a csípő felé húzódik, akkor nagy eséllyel iliotibiális szalag szindrómára, vagy röviden IT szalag szindrómára, köznyelvi nevén futótérdre gyanakodhatunk. Ez a probléma akkor alakul ki többnyire, amikor az IT szalag a combcsont külső bütykével érintkezik, dörzsölődik, amitől irritálódni kezd a szövet. Ennek legtöbb esetben a túlterhelés, túlerőltetés az oka (mint például a gyakori elrugaszkodás, gyorsítás-lassítás, fékezés, mint akár a túl megterhelő, erős, rövid intervallok), de előfordulhat, hogy az alsó végtagok tengelyeltérései, hosszkülönbségei, medenceasszimetriák, bizonyos izmok gyengesége vagy feszessége áll a háttérben. Jellemzően az idézi elő, hogy a stabilizáló izmaink erőhiányban szenvednek, és így a gyenge izmok nem tudják biztosítani a becsapódás pillanatának kezdeti érintkezése során, valamint az elrugaszkodáskor, vagyis a felszállás során szükséges stabilitást.

Úgy ismerhetünk még rá erre a problémára, hogy a fájdalom terhelésre fokozódik, esetenként szúró jelleget ölt, viszont a terhelés megszűnését követően eltűnik. Az is előfordulhat, hogy be is duzzad a terület esetleg gyúlladás lép fel.

 

Patellar tendonitis, avagy az ugrótérd

 

Amikor a fájdalmat jól elkülönülve a térdünk elülső részén érezzük, akkor jellemzően a patellar tendonitisre, vagy köznyelvi nevén az ugrótérdre kell gyanakodnunk. Erre a fájdalomra is jellemző, hogy pihentetésre enyhül, de súlyosabb esetben tartósan jelen lehet az életünkben. Többféle oka lehet, amelyek közt ott van, hogy a combcsont és a térdkalács érintkezése a normálisnál nagyobb dörzsölésnek, nyomásnak van kitéve, esetleg a térdkalács porca sérült, a térdkalács ínjának túlzott terhelése és így tovább. Jellemzően a fájdalom duzzanattal és nyomásérzékenységgel is együtt jár. Másik jellemzője, hogy az első tünete úgynevezett bemelegítési fájdalom, vagyis, hogy a fájdalom a tevékenység elkezdésekor jelentkezik, de aztán elmúlik.

 

Pes anserine (térdszalag) bursitis, vagy pes anserinus szindróma

 

Amikor a fájdalom a sípcsont közvetlenül a térd alatt elhelyezkedő belső oldalán alakul ki, akkor leginkább a pes anserinus szindróma megjelenésére gondolhatunk. A pes anserinus ott található, ahol három ín, három izom kiindulópontja – amely izmok felelősek a térdízület befelé fordulásáért és hajlításáért – csatlakozik a sípcsont belső oldalához a térd alatt. Ez egy összetett, és sérülésre igencsak hajlamos ínszerkezet. A fájdalom a túlterhelés, a súrlódás vagy egy trauma (pl. közvetlen ütés) következtében alakul ki ott, ahol az izmok és az inak a csonthoz tapadnak. A térdszalag bursitis, vagyis a térdszalag lágyrészének gyulladása felismerhető arról is, hogy mozgásra fokozódik a fájdalom, nyomásérzékeny és duzzadt a terület, bőrpír jelentkezik, és korlátozódik a térdünk mozgása. A kialakulás oka lehet a hosszabb ideig tartó, egyenetlen vagy lejtős felületen való járás, az izmok egyensúlyhiánya, az elhasználódott futócipő, az egyoldalú edzés, a medence instabilitása, sőt járásproblémák is okozhatják. A probléma első tünete gyakran az, hogy az edzés elején kezdeti fájdalom jelentkezik, ami aztán elmúlik. Később alakul ki a tartós fájdalom és a korlátozott mozgástartomány, duzzanat és érzékenység a térd belső oldala alatt. Ismertetőjele, hogy gyakran a térdben ropogó hang is hallható (más néven crepitus).

 

Mit tehetünk?

 

Elsőként érdemes a fájdalmas területet jegelni és pihentetni, fájdalomcsillapítót, gyulladáscsökkentőt használni, az IT szalag szindróma esetén felpolcolni, kompressziós terápiát alkalmazni, de ezekkel együtt mind a három esetben a hengerezés és egyedi nyújtó és erősítő feladatok elvégzése is segíthet. Az IT szalag szindrómánál láthattuk, hogy a gyenge izmok gyakran okozhatnak problémát, ezért a rendszeres keresztedzés segíthet megelőzni az egyensúlyhiányt és elkerülni a túlerőltetés miatti sérülés kialakulását. Futó iskola is sokat segíthet. 

 

Következő cikkeinkben bemutatunk olyan otthon elvégezhető gyakorlatokat és feladatokat, amelyek segítenek megelőzni, vagy kezelni a különféle térdproblémákat!

 

Kérünk, arra mindig figyelj, ha az otthoni, saját kezelések és az öndiagnózis nem segítenek, nem beszélve arról, ha a fájdalom tartóssá válik, akkor rövid időn belül inkább fordulj ortopédorvoshoz a problémával!

Kapcsolódó termékek