Dynafit és a terepfutás tudománya 2. rész

Dynafit és a terepfutás tudománya 2. rész kiemelt kép

Dynafit és a terepfutás tudománya 2. rész

Dynafit és a terepfutás tudománya 2. rész

Veronika Heidrich és Hannes Namberger tippjei

 

 

Előző cikkünkből megtudhattad, mik a terepfutásra tervezett futócipők sajátosságai, de hogyan is kezelik ezt a futók? Milyen terepcipőt használnak az ösvényeken és a hegyekben? Erről kérdezte a Dynafit versenyzőit, Veronika Heidrichet és Hannes Nambergert.

 

Veronika Heidrich szenvedélyes szabadidős futó, aki már elég sok versenytapasztalatot szerzett, és mindig is szeretett a hegyekben lenni. Néhány évvel ezelőtt, az Ultra Trail Lamer Winkel versenyen megcsípte a terepfutás bogara, és azóta teljesen rákapott. A 34 éves terepversenyző a 100 km-es, több ezer méteres szintkülönbségeket tartalmazó terepversenyeket kedveli. 2020-ban például az egészen különleges kihíváson indult: a Dynafit Transalpine Run-on, ahol a Mountopia Challenge-re szerzett rajtpozíciót.

 

A Dynafit sportolója, Hannes Namberger-et hasonló fából faragták. Az ő specialitása az 50 és 75 km közötti távok 3000-4000 méteres szintkülönbségekkel. A németországi Ruhpoldingból származó futó korábban sífutó volt, mielőtt a 2015-ös Karwendelmarsch versenyen felfedezte a terepfutás iránti szenvedélyét. Hannes legnagyobb futóeredményei között ott van a Grossglockner Ultra Trail 75 km-es távjának megnyerése, a 2018-as Transalpine Run győzelme, Mayrhofen Ultraks többszöri első helyezése, a Pitz Alpine Glacier Trail 105k győzelme, a Lavaredo Ultra Trail győzelmei, ahol új csúcsot is felállított, vagy éppen a Madeira Ultra Trail győzelme és sorolhatnánk.

 

Hány pár futó- és terepfutócipőtök van valójában?

 

Vroni: Ez tényleg jó kérdés. Jó néhány! Durva becslésem szerint úgy 20-25 pár lehet. Mentségemre szóljon, hogy volt szerencsém részt venni néhány felszerelés-tesztelésben, ahonnan jó néhány pár futócipő is származik. Az összes párból, amivel rendelkezem, három vagy négy kedvenc modell van, amit használok.

 

Hannes: Körülbelül 15 pár, amelyek mind különböző modellek.

 

Melyik terepcipőt ajánlanád egy kezdőnek?

 

Hannes: Egy nagyobb drop-pal, jó párnázottsággal és kiváló tapadással rendelkező cipő nagyon fontos a kezdő terepfutó számára. Ebben az esetben a kedvenceimet, az Alpine Pro-t és az Ultra 100-at tudom ajánlani.

 

Inkább az „all-round” (vegyes talajra kialakított) cipőket részesíted előnyben, vagy van kifejezetten minden egyes talajviszonyhoz való cipőd?

 

Hannes: A különböző típusú futóversenyekhez más-más cipőt használok. Sky running versenyeken vagy rövidebb hegyi futásokon a Feline Up Pro-t használom, vagy ha még havas a táj, akkor a Sky Pro-t kamáslival. Hosszabb ultrákhoz általában az Alpine Pro-t vagy az Ultra 100-at viselem. Ha tényleg nem vagyok biztos benne, hogy szükségem van-e tapadásra, és nem akarok lemondani a kényelemről, akkor a Feline SL-ben futok. Ez a cipő a tökéletes „all-around” modell, és jól használható mind a kezdő terepfutóknak, mind a profiknak. Ezzel a modellel tényleg nem lehet hibázni. Nagyon jó illeszkedést, 8 mm-es drop-ot és nagyon jó tapadást kínál az egyedi POMOCA talpnak köszönhetően.

 

Melyik a kedvenc cipőd és miért?

 

Vroni: Ha tényleg csak egyet választhatok, akkor valószínűleg egy olyan szilárd, mindenre alkalmas modellt választanék, mint az Ultra 100. Annyira kényelmesen illeszkedik, és a becsapódási erőt csillapító tulajdonságai révén csodálatosan alkalmas hosszú futásokhoz. A futófelület bőséges tapadást biztosít a trükkös terepeken és a nedves foltokon is, de nem túlságosan agresszív, így a hosszabb távokon is kényelmesen lehet benne futni. Ez a cipő kiváló, stabil tartást nyújt, és jól véd a sziklákkal és egyéb dolgokkal való véletlen találkozások okozta kellemetlenségektől. Az Ultra 100 egy kicsit olyan mindenes futócipő, amire mindig számíthatsz.

Melyik cipőmodellt használod edzésen és melyiket versenyen?

 

Vroni: Nem igazán teszek különbséget az edzés és a versenyek között. A választásom során attól függ, hogy melyiket részesítem előnyben éppen, hogy melyik cipő a legalkalmasabb az adott útvonalhoz, vagy milyen versenyek vannak kilátásban. Versenyekre mindig két párat viszek magammal, és spontán döntök, hogy melyiket fogom felvenni, nem sokkal a verseny kezdete előtt. Jelenleg leginkább a Dynafit Ultra 100 és az Alpine Pro között váltogatok.

 

Mire kell különösen odafigyelned egy terepcipő vásárlásakor?

 

Hannes: A méret alapvető fontosságú. Én egy számmal nagyobb cipőben futok, mint a normál méretem, mivel a lábam 20 km után elkezd megduzzadni. Ehhez a cipőnek tökéletesen kell illeszkednie, és semmiképpen sem okozhat dörzsölést. Erre akkor jön rá az ember, ha már kb. 20k és 30k között futott benne.

 

Vroni: Először is, szerintem az embernek el kell gondolkodnia azon, hogy milyen távon és terepen szeret a legjobban futni. E két kérdés eldöntésével már előre megvan az irány, hogy milyen típusú modellt fogsz keresni. Ha nem igazán tudod, hogy melyik modell illik a lábadhoz, akkor elmehetsz olyan tesztelésekre, ahol a szabad természetben többféle cipőt felpróbálhatsz. Egyébként azt javasolnám, hogy a cipőt akkor vásárold meg, amikor a lábad egy kicsit meg van duzzadva. Ha kétségeid lennének, azt javasolnám, hogy válassz egy fél mérettel nagyobbat, hogy a lejtőkön később is jól érezd magad.

Kapcsolódó termékek