Dynafit és a terepfutás tudománya 1. rész

Dynafit és a terepfutás tudománya 1. rész kiemelt kép

Dynafit és a terepfutás tudománya 1. rész

Dynafit és a terepfutás tudománya 1. rész

 

 

Mostanra nálunk is egyre ismertebbé válik az osztrák Dynafit cég és termékeinek kiemelkedő minősége, átgondolt megtervezettsége és kimagasló megbízhatósága. Mit mondanak a profik a terepfutásról? Bemutatjuk kicsit a Dynafit elképzelését.

 

Egy tökéletesen illeszkedő terepcipő minden futó Szent Grálja. De pontosan mi is a különbség egy „normál” futócipő és egy terepcipő között? Vajon más és más modellre van szükségünk rövidebb és hosszabb távok esetében? Mit érdemes figyelembe vennünk, amikor válogatunk a hatalmas kínálatban? Ezekre és még több kérdésre válaszol a Dynafit és két rendkívüli eredményekkel és teljesítménnyel rendelkező terepfutó versenyzője, az ultrafutó Hannes Namberger és a Mountopia győztes Veronika Heidrich.

 

 

Országútra tervezett futócipők kontra terepcipők

 

Aszfaltcipők

 

Az aszfaltra tervezett futócipők esetében az elsődleges szempontok közt olyan kérdések szerepelnek, mint a párnázottság szintje, a drop, a rugalmasság, az energiavisszanyerés, vagy éppen az átgördülés megfelelő kialakítása. Ennek oka, hogy általánosságba véve a gyártók a lábfejeket, a térdeket, vagy éppen az ízületeket érő külső behatások elleni védelmet kiemelet figyelemmel kezelik.

A párnázás esetében olyan szempontokat érdemes figyelembe venni, mint a futó súlya, edzettségi szinte, vagy éppen az általa megtenni kívánt távolság. Értelemszerűen különösen a hosszútávfutás vagy az ultrafutás esetén (ahol a táv meghaladja az 50 km-t) a legtöbb futó a minél inkább párnázott futócipőket részesíti előnyben, hogy a lábukat érő terhelést a lehető legkisebbre csökkentsék.

Az országútra tervezett futócipőkben (is), a talajhoz viszonyítva általában magasabban helyezkedik el a sarkunk, mint a lábfejünk. Ezt az elülső lábfej és a sarok közötti magasságeltolódást nevezzük „drop”-nak. Ezt célzottan alkalmazzák a gyártók, hogy megóvják a lábfejet és a megrövidült vádliizmokat a túlterheléstől, a gyulladástól, vagy bármilyen más problémától. A túl magas drop azonban – vélekednek a Dynafit szakemberei – negatívan befolyásolhatja a futóstílust, és különösen azoknál a futóknál, akik a lábuk elülső részére érkeznek, természetellenes testtartáshoz vezethet. A megfelelő drop kiválasztása, vagy éppen bármi más részlet figyelembevétele, ami a futócipők egyediségét adja, éppen ezért, nagyon erősen függ a személyes tényezőktől. Ezért léteznek speciális, pronáció-szabályozóval (vagyis támasztékkal, extra stabilitással) ellátott országúti futócipők is azon futók számára, akik hajlamosak a túlpronációra – vagyis amikor a lábfej mind landoláskor, mind elrugaszkodáskor az optimálisnál nagyobb mértékben befelé billen. A túlpronáláshoz tervezett futócipő – a támasztékot igénylők számára – elősegíti a kiegyensúlyozott, egyenletes és védelmet biztosító átgördülést minden egyes lépés során.

 

Terepcipők

 

Mindezekkel szemben a terepcipők esetében lényegesebb lesz a támogatás, vagyis az optimális tartás és a megfelelő, sőt maximális tapadás, így a hangsúly ezekbe az irányokba tolódik el. Emellett a Dynafit az alábbi specifikációkra hívja fel a figyelmet, amik miatt egy terepcipő alkalmasabb lesz a terepen, mint egy aszfaltcipő társa lenne.

Hogy mit érdemes tudni a terepcipők talpáról, vagy talprofiljáról? Ahhoz, hogy a durva, az egyenetlen, a nedves és a sáros felületeken is biztonságosan futhassunk, megbízható fogazatú, megbízható kapaszkodókkal ellátott és jó tapadású talpra van szüksége. Azáltal, hogy a futócipő talpa rendelkezik ezekkel a tulajdonságokkal, a futófelület képes a futójárás energiáját és erejét előre irányuló gyorsulássá alakítani.

Azokban a terepcipőkben, ahol a párnázás előtérbe kerül, ott a több párnázás azért van, hogy puhább és hosszabb futást biztosítson. A terepcipőknél a puhább középtalp stabilabb talajfogást és talaptartást, valamint könnyebb, enyhébb becsapódást biztosít a térd és a láb számára.

A terepcipőknél a drop jellemzően – ha nem is minden esetben – alacsonyabb, mivel a magasabban elhelyezkedő sarok növelheti a bokaficam kockázatát – hangsúlyozzák a Dynafit szakemberei. A kihívást jelentő, változatos terepviszonyokkal járó útvonalakon a legtöbb terepfutó az alacsonyabb esésű (drop-ú) cipőket választja, hogy közelebb lehessen a talajhoz, és ezáltal nagyobb biztonságot kapjon.

A terepcipők a „normál” futócipőktől a felhasznált anyagokban is különböznek. Mindannyian tudjuk, hogy a terepfutás során különböző akadályokkal találkozhatunk, mint például kövek, sziklák, gallyak, gyökerek és sár – ami azt jelenti, hogy a felsőrész anyagának lényegesen tartósabbnak kell lennie. Egyes modellekhez vízálló membránt is adnak, hogy esőben, hóban vagy nedvességben is szárazon tartsák a lábat. Ezenkívül a legtöbb terepcipő beépített szövetből készült fűzőborítással vagy a nyelvnél található fűzőzsebbel rendelkezik, hogy ily módon is megakadályozzák a cipőfűzők elszabadulását, és ezáltal az esetleges botlásokat, vagy eleséseket az erdei ösvényeken. A terepcipők felsőrészének fontos része a lábujjvédő, ami egy olyan alapfunkció, amely szintén megtalálható számos terepcipő modellnél, mivel ez védi meg a lábujjakat és a lábfejet a gyökerekkel, sziklákkal és egyéb törmelékkel való ütközéskor.

 

Terepcipők a Dynafit gyárából

 

A Dynafit kínálatában megtaláljuk a hegyi sprintekre is alkalmas futócipőktől (Sky, Alpine), a kényelmes futásokon és túrákon át (Feline SL) az ultrafutásig (Ultra 50 és Ultra 100) minden területre a megfelelő modellt. A Dynafit terepcipők különböznek egymástól a külső talp jellemzői, a drop, az illeszkedés, a súly és a párnázási tulajdonságok tekintetében, ezért először is át kell gondolnunk, hogy milyen területen, vagyis hol és hogyan szeretnénk használni, majd érdemes lesz mindegyiket felpróbálni, hogy tökéletesen illeszkedjen.

 

A terepcipők talpa

 

Az terepre tervezett lábbelik legnyilvánvalóbb jellemzője a megfelelő kapaszkodókkal ellátott külsőtalp. A kemény, sziklás felületeken (amelyekkel általában hegyi futásokon vagy a sky running versenyeken találkozunk) intelligens talpkialakításra van szükség, vagyis olyanra, amely kiváló tapadást biztosít miközben kiváló visszajelzést is ad a talajból érkező információk alapján, minden egyes lépésünk közben. Sáros, puha felületeken, vagy hóban a talpnak különböző zónákból kell állnia, hogy az oldalirányú stabilitást és a tapadást is garantálja, hasonlóan az autók téli gumijához. Változó terepen történő ultrafutásoknál rendkívül fontos a szilárd stabilitást és tapadást egyaránt biztosító külsőtalp.

 

Terepcipők dropja

 

A legtöbb terepcipő dropja 4 és 10 mm között van. Rövidebb távokon, nagy igénybevételt jelentő terepen a legtöbb futó az alacsonyabb drop felé hajlik, mert az jobb talajérzetet biztosít. Hosszú távú futásokhoz és ultrákhoz a legtöbb terepfutó a nagyobb, 8+/- mm-es dropot részesíti előnyben. A kevésbé tapasztalt futók számára a magasabb felépítés mindenképpen számos előnnyel jár, míg a profi sportolók még az ultrafutóversenyeken is gyakran indulnak kevésbé hangsúlyos droppal rendelkező cipőben az agresszívebb tapadás érdekében.

 

A terepcipők párnázottsága és súlya

 

Ami a párnázottságot illeti, a terepfutók széles skálán válogathatnak a különféle szintek között. Érdemes odafigyelnünk, hogy a párnázottság nem tévesztendő össze a droppal, mivel az alacsony droppal rendelkező cipők is általában rendelkeznek minimum alapvető párnázottsággal. Ezzel együtt az is megfigyelhető, hogy minél edzettebb egy futó, annál inkább a kevesebb párnázottságot részesíti előnyben.

Ami a súlyt illeti, a terepfutók ezen a területen is széles kínálatból választhatnak. Például a durva terepre szánt, strapabíró futócipők gyakran nehezebbek, mint egy olyan modell, amelyet egy ultrafutóversenyhez választ az ember.

 

A terepcipők illeszkedése

 

A terepcipő tökéletes illeszkedése rendkívüli fontosságú. A szükséges kényelem, hogy mennyire legyen szűk vagy éppen bő a cipő, és a méretei is a futni kívánt távolságtól függ. Rövidebb távra tervezett terepfutásoknál előnyös a szoros illeszkedésű cipő, így a lábunk nem fog mozogni a cipőben. Azonban 30 km feletti futásnál mindannyiunk lába hajlamos megduzzadni, és ez extra helyet igényel a cipőnkben, hogy a lábunk kényelmesen elférjen a futás teljes időtartama alatt.

 

Összefoglalva: Nincs egyetlen tökéletes túracipő!

 

A terep- és aszfaltcipő kínálat, így a választási lehetőségeink is exponenciálisan megnövekedtek az elmúlt néhány évben. Érdemes mindig kihasználni a lehetőségeket, és felpróbálni minél többféle stílusú terepcipőt! Előfordulhat, hogy egy futócipő valakinek nagyszerűen működik, de nekünk nem. A próba az egyetlen módja annak, hogy kitalálhassuk, milyen stílusú terep- vagy aszfaltcipő fog működni, vagy éppen nem fog működni nekünk.

 

Innen folytatjuk... Következő cikkünkben tolmácsoljuk Vroni Heidrich és Hannes Namberger véleményét.

Kapcsolódó termékek